جزئیات وال پست بر طبق مفاد پیوست ششم استاندارد ۲۸۰۰

 

گروه مهندسی آرکو سازه، جهت استفاده سازندگان و طراحان گرامی نسبت به تهیه جزئیات وال پست پیوست ششم ۲۸۰۰ اقدام نموده و  در لینک زیر با فرمت اتوکد و pdf برای دانلود قرار داده شده است، با وجود تلاش انجام یافته، جزئیات ارائه شده مصون از ایرادات فنی و ترسیمی نمی باشد، از اینرو از کلیه همکاران گرامی تقاضا دارد نظرات خود را به ایمیل ashkan.jam@gmail.com اطلاع رسانی بفرمایند تا نسبت به اصلاح لازم اقدام گردد.

 

 

 

 

دلیل استفاده از وال پست چیست؟ (Wall Post)

جهت رفتار مناسب لرزه ای دیوارهای غیرسازه ای (دیوار داخلی یا خارجی)، لازم است که از انتقال نیرو از سازه اصلی به دیوارها توسط جزئیات مناسب جلوگیری شود، این امر از طریق جداسازی دیوارها بوسیله یه ماده انعطاف پذیر و عایق صوت و رطوبت انجام میپذیرد(به عنوان مثال با استفاده از پشم سنگ). همچنین برای ایجاد پایداری دیوار تحت نیروهای داخل و خارج از صفحه از المان های قائم و افقی نگهدارنده دیوار که از آن تحت عنوان وال پست یاد میشود، از المان های مسلح کننده دیوار که از به عنوان میلگرد بستر نامبرده میشود و همچنین از  اتصالات کشویی در ناحیه اتصال دیوار به تیر یا ستون سازه استفاده می گردد. این جزئیات و نحوه محاسبه آنها، بصورت مشروح در پیوست ششم آیین نامه ۲۸۰۰ وهمچنین نشریه ۷۲۹ (راهنمای طراحی لرزه ای دیوارهای بنایی غیر سازه ای) ارائه شده است.

جزئیات وال پست پیوست ششم ارائه شده توسط این مجموعه بر اساس نیروی زلزله و باد برای دیوارهای پیرامونی و ساختمان های متداول تا ۶ طبقه ارائه شده است، لیکن برای پروژه های خاص طراح سازه ساختمان باید نسبت به انجام محاسبات مربوط به آن پروژه اقدام نماید.

 

جهت تهیه اتصالات کشویی آرکوبست با گروه مهندسی آرکو سازه تماس حاصل بفرمایید

 

جزئیات وال پست پیوست ششم 2800
جزئیات وال پست مطابق مفاد پیوست ششم ۲۸۰۰

 

 

دیتایل وال پست پیوست ششم 2800
دیتایل وال پست مطابق مفاد پیوست ششم ۲۸۰۰

نظر

 • مینا

  با سلام
  ممنون از ارائه جزئیات وال پست، خیلی عالی بود مدتهاست دنبال این دتایل برای اصلاح نقشه های سازم بودم

 • علیرضا

  با سلام
  فوق العاده عالی و کاربردی بود

 • نوشتن یک دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *