قالب وافل چیست؟

قالب وافل نوعی قالب غیرماندگار  برای اجرای  سقف وافل (سقف مجوف) می باشند که برای پوشش سقفها مورد استفاده قرار میگیرند. این سقف که مانند دال دوطرفه عمل می کند امکان اجرای دهانه های بلند را مقدور ساخته و دارای هزینه اجرای نسبتا کمتری نسبت به انواع روش های مرسوم سقف های دال مجوف از جمله کوبیاکس، یوبوت و پیش تنیده و نیز هزینه بسیار پایین تر نسبت سازه های عرشه فولادی می باشد. در این نوع سقف نیازی به میلگردهای اودکا و منفی و اتصال آنها به تیرها نمی باشد بنابراین میتواند از زمان اجرای کمتری نیز برخوردار باشد.

قالبهای وافل عرضه شده توسط گروه مهندسی آرکوسازه، با نام تجاری آرکادک ، پس از بررسی و مطالعات کامل نسبت به عملکرد فنی و بهینه ترین ابعاد هندسی با مشخصات فنی ذیل به کارفرمایان و مشتریان عزیز ارائه می گردد.


برای اطلاع از مشخصات فنی وافل های آرکادک کلیک کنید


 

قالب وافل
قالب وافل

سیستم قالب بندی سقف وافل بسیار شبیه سیستم تیرچه و یونولیت بوده  و این سقف دارای وزن کمتری نسبت به بقیه دال ها می باشد(نسبت به تیرچه یونولیت سنگینتر است). این نوع دال برای پوشاندن دهانه های وسیع مناسب است و چون دوطرفه میباشد در هر چهارطرف خود دارای تکیه گاه می باشد.
در آیین نامه بتن ایران فصل دالها در مورد این نوع دال بتنی توضیحاتی در مورد خصوصیات و نحوه اجرا ارایه شده است. در این نوع اجرا برای کاهش بار مرده سقف در آن حفره هایی ایجاد میگردد اما در انتهای ستون ها و در بعضی موارد در انتها و در امتداد تیرها نیز تو پر می گردد.

از آنجا که سقف وافل، دال دوطرفه می باشد در دو سو باربری انجام می گردد. برای اجرا زیر سقف در قسمت حفره های مربعی قالب هایی قرار می دهند و پس از بتن ریزی روی سقف و بعد از ۲۸ روز که بتن به مقاومت نهایی خود رسید قالب ها باز می گردند.
همچنین از دیگر مزایای این روش میتوان به بتن ریزی یکپارچه بدون استفاده از هرگونه روان کننده در مقایسه با دیگر روش های دال مجوف همچون یوبوت و کوبیاکس اشاره نمود.

قالب وافل از نوع  قالب غیرماندگار سقف محسوب می شود،  یعنی پس از بتن ریزی سقف، از بتن جدا شده و امکان استفاده مجدد از قالب در سقف های بعدی یا پروژه های بعدی را دارا می باشد و پس از اتمام عمر مفید آن قابل بازیافت است. با این خصوصیت، تمامی بلوک های سقفی را می توان از ساختمان حذف کرد و این علاوه بر حفظ منابع ملی به استحکام، سبک سازی و ایمنی بیشتر ساختمان در زمان وقوع زلزله کمک خواهد کرد. با توجه به شکل قالب تمامی تیرچه های پیش ساخته به همراه مشکلات نصب آنها در سقف حذف خواهد شد و به دلیل اجرای تیرچه درجا از نظر فنی بسیار بهتر و با کیفیت بیشتر اجرا می شود. همچنین به دلیل استحکام قالب هنگام اجرای سقف، نیروهای اجرایی به راحتی می توانند بر روی قالب تردد داشته باشند بدون آنکه نگران شکستن قالب یا در رفتن آن از محل باشند و این به امنیت جان کارگران و سهولت اجرا کمک زیادی خواهد کرد.

اجرای قالب وافل
سقف وافل دوطرفه

از خصوصیات دیگر سقف وافل اجرای آسان آن توسط نیروهای اجرایی می باشد. با توجه به عمده ی ساخت و ساز کشور جهت زیر سازی سقف می توان از وسایل معمول اجرای سقف مثل چهار تراش، قوطی فلزی، لوله داربست و جک های معمول سقف استفاده کرد. اجرای این سقف بسیار مشابه سقف تیرچه بلوک بوده و نیاز به نیروهای تخصصی با آموزش های ویژه ندارد.

مزایای سقف وافل چیست؟

 • با استفاده از قالب غیرماندگار وافل، سقف بصورت تیرچه درجا و بدون نیاز به انواع بلوك سقفی و یونولیت و بصورت دال موجوف یك یا دوطرفه اجرا خواهد شد. با استفاده از قالب غیرماندگار ، به دلیل استفاده مكرر ، قابلیت بازیافت قالبها ، امكان كنترل كیفیت سقف ها و اجرای سریع و آسان می توان با رعایت كلیه آیین نامه ها و روشهای اجرایی موجود ،تحولی در اجرای صنعتی سقفها ایجاد نمود.
 • حذف یونولیت در این سیستم باعث کاهش خطرات آتش سوزی میشود، در حال حاضر کمیته های تخصصی مرکزتحقیقات مسکن در حال بررسی ممنوعیت استفاده از یونولیت در ساخت و سازهای شهری می باشند.
 • در این سیستم ضمن رعایت ضوابط آیین نامه ای ، به دلیل سادگی حمل و اجرا ، یكپارچگی بتن تیرچه با سقف، صلبیت بالای سقف و عدم دفن قالب ها در بتن باعث كاهش هزینه ها ونیزافزایش ایمنی و مقاومت در برابر زلزله می گردد .
 • زیر سازی این سقف مشابه سقف تیرچه و بلوك ومطابق با آیین نامه ها می باشد، برای اجرای سقف، ابتدا جكها و زیر سازی مناسب با پروفیل های چوبی یا فلزی یا مصالح مشابه موجود در هر كارگاه ساختمانی انجام و در صورت افزایش ارتفاع طبقات داربست مناسب یا سازه های قابل مونتاژ اجرا می گردد . سپس قالبهای پلاستیكی روی آنها چیده شده و حداقل میلگرد های محاسباتی تیرچه ها در قسمت تحتانی قالبها اجرا می گردد، در ادامه مش فوقانی با استفاده از اسپسیر روی سقف قرار میگرد، همچنین لازم است میلگردهای تحتانی و فوقانی سقف توسط سنجاقی مطابق با جزئیات ارائه شده توسط محاسب به یکدیگر متصل شوند(بدون نیاز به هیچ گونه جوشکاری).  بدلیل اجرای درجای تیرچه ها در اغلب موارد نیازی به هر گونه جوشكاری ، ساخت خرپا و میلگرد مونتاژ نبوده و تنها شامل آرماتورهای اصلی ،تقویتی و منفی می باشند .
 • به دلیل باربری دوطرفه در سقف وافل دیگر نیازی به استفاده از تیرچه دوبل نداریم كه این امر باعث سبك سازی و كاهش هزینه ها می گردد .
 • در صورت استفاده از بتن با روانی مناسب ، پخش، تسطیح و ویبره مناسب آن ، می توان با خروج آسان قالب شاهد سطح مطلوب بتن نمایان یا اكسپوز بود و حتی در صورت تمایل در مشاعات و پاركینگ ها سطح بتن را رنگ آمیزی كرده و سایر آیتمهای نازك كاری را حذف نمود .
 • در صورت تمایل می توان با نصب قطعاتی بین قالبها و در محل تیرچه و ژوئن ها محل عبور تاسیسات را بدون نیاز به تخریب، داخل سقف ها پیش بینی نمود كه این امر باعث حذف عملیات پوكه ریزی یا كف سازی جهت تاسیسات ، جلوگیری از پوسیدگی ، عایق كاری و تعمیر ارزان و در نهایت سبك سازی اسكلت خواهد شد .
 • با قرار دادن صفحه های پیش ساخته فلزی جوش شده یا قطعات گالوانیزه مناسب داخل قالب ها قبل از بتن ریزی می توان ساپورت های مناسب جهت تاسیسات ، نصب آویز و اجرای سقف كاذب را پیش بینی نمود كه هزینه های بعدی را كاهش خواهد داد .

تفاوت بین وافل دوطرفه و وافل یکطرفه چیست؟

وافل یکطرفه همان تیرچه یکطرفه می باشد، که به جای یونولیت (یا سفال)، از قالب غیرماندگار پلاستیکی استفاده میشود  در حالیکه وافل دوطرفه همانطور که از نام آن پیداست توانایی انتقال بار به صورت دوطرفه را دارای می باشد، و بار به تمام تیرهای پیرامون هر چشمه سقف انتقال می یابد (مثلا در چشمه های مستطیلی یا مربعی به ۴ تیر اطراف).

در شکل زیر دو نمونه سقف با اجرای یکطرفه و دو طرفه ارائه شده است:

سقف وافل یکطرفه
سقف وافل یکطرفه(قالب غیرماندگار تیرچه یکطرفه)

 

سقف وافل دوطرفه

سقف وافل دوطرفه

وافل یکطرفه یا دوطرفه کدام بهتر است؟!

سوالی که اغلب پرسیده میشود اینست که برای یک ساختمان کدام پوشش سقف مناسبتر است، وافل یکطرفه یا دوطرفه؟  پاسخ این سوال بطور مستقیم به نحوه تیرریزی و چیدمان ستونهای شما بر اساس نقشه معماری بستگی دارد، چیدمان اولیه ستونها در یک ساختمان بر اساس نظر طراح معمار پروژه (و هماهنگی با مهندس محاسب)، با توجه به ضوابط تامین پارکینگ ها و چیدمان فضاهای معماری صورت میگیرد، بدین ترتیب محاسب پروژه اقدام به انتخاب وافل یکطرفه یا دوطرفه بر اساس طول دهانه و شکل پانل های سقف بر اساس تجارب قبلی خود می نماید. عموما وافل دوطرفه در دهانه های بلند انتخاب ارجح می باشد، ولی بدلیل افزایش وزن مرده سقف ناشی از بکارگیری وافل دوطرفه لازم است که الزام محاسباتی برای استفاده از این نوع سقف با دقت توسط یک مهندس محاسب مجرب مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت نبود نیاز محاسباتی از همان وافل یکطرفه استفاده شود.


برای خرید یا اجاره قالب وافل با ما تماس بگیرید


مقایسه وافل یکطرفه با سقف تیرچه بلوک:

از نقطه نظر طراحی فرقی بین سقف تیرچه بلوک و وافل یکطرفه (قالب غیرماندگار تیرچه یکطرفه) وجود ندارد، زیرا هر دو آنها بصورت تیرچه و با فرض دو سر مفصل طراحی میشوند اما از نظر عملکردی بدلیل اجرای درجای میلگردها، علاوه براینکه امکان کنترل کیفیت بصورت دقیقتر وجود دارد، اجرای پیوسته میلگرد سقفها و یکپارچکی بتن ریزی، باعث افزایش چشمگیری عملکرد سازه ای و لرزه ای سازه می گردد. علاوه بر آن حذف یونولیت اضافی از سقف ضمن اینکه باعث حذف هزینه خرید یونولیت (یا سفال) می شود، بخاطر ضعف یونولیت در برابر آتش باعث افزایش ایمنی ساختمان نیز می گردد.

خرید قالب وافل یا اجاره قالب وافل؟

ممکن است با توجه به شرایط موجود خرید قالب وافل مزایا یا معایبی در برابر اجاره آن داشته باشد که در زیر به آنها اشاره میشود:

 • در صورت خرید قالب وافل، می توانید در هر تعداد سقف که میخواهید از آنها استفاده کنید تا زمانی که قالب ها در اثر استفاده زیاد بشکنند.
 • برای خرید قالب وافل هزینه اولیه زیادی برای خرید آنها پرداخت کرده اید در حالیکه ممکن است پس از اتمام پروژه، دیگر نیازی به آنها نداشته باشید، علاوه بر آنکه بدلیل تنوع زیاد در انواع قالب ها ممکن است برای پروژه بعدی شما مناسب نباشند.
 • در صورت اجاره قالب وافل، اجرای پروژه بر عهده گروه مهندسی آرکوسازه خواهد بود، در این حالت نگرانی از بابت انتخاب پیمانکار و مهارت او در اجرای سقف وافل نخواهید داشت و پروژه شما به بهترین شکل ممکن اجرا میشود.
 • در صورت اجاره قالب وافل و اجرای آن توسط یک مجموعه، هزینه استهلاک و یا آسیب احتمالی قالب ها بر عهده شما نخواهد بود، درحالیکه با خرید قالب شما مسئول نگهداری و استفاده صحیح از قالب خواهید بود.

توصیه پایانی: در صورتیکه شما پیمانکار تخصصی اجرای سقف های وافل می باشید و یا پیش بینی میکنید که در پروژه های متعدد از قالب ها استفاده خواهید نمود، پیشنهاد می شود به قالب ها به عنوان بخشی از ابزار کار خود نگاه نموده و آنها را خریداری نمایید. اما درصورتیکه شما مالک و یا مجری ساختمان هستید و طراحی یکی از پروژه های شما با استفاده از سیستم سقف وافل انجام یافته است پیشنهاد ما اینست که قالب را اجاره نموده و اجرای آن را به گروه های تخصصی بسپارید. گروه مهندسی آرکوسازه آمادگی خود را برای اجرای سریع و مطمئن سقف های وافل اعلام می دارد.

مراحل اجرای سقف وافل:


برای استعلام قیمت اجرای سقف وافل با ما تماس بگیرید


۱-زیرسازی سقف

مشابه سقف تیرچه بلوک، لازم است که شبکه قوطی یا چهارتراش را برروی پایه ها (که بسته به ارتفاع طبقه می توانند از نوع جک، اسکافلد و یا داربست باشند) در فواصل مناسب پیاده شوند.

۲- چیدن قالب وافل روی سقف

با توجه به سبکی قالب ها براحتی قابل قرارگیری برروی شبکه زیرسازی می باشند و در محل خود فیکس می شوند و امکان عبور و مرور کارگران به سادگی امکان پذیر است. چیدمان قالب ها باید مطابق نقشه های اجرایی باشند که توسط محاسب سازه ارائه شده است و بسته به روش طراحی ممکن است برخی نواحی دال توپر بوده و نیازی به قرارگیری قالب نباشد.

اجرای سقف وافل
اجرای سقف وافل

۳- اجرای درجای میلگردها

ابتدا میلگرد تحتانی به همراه اسپیسر در جان تیرچه بصورت سراسری اجرا می شود، که علاوه بر کاهش پرت میلگرد ، باعث افزایش ظرفیت مقاومتی سقف هم می گردد. سپس شبکه فوقانی میلگرد ها مطابق با جزئیات ذکر شده در نقشه محاسباتی اجرا می شود، سنجاقی هم میلگرد تحتانی را به شبکه فوقانی متصل می نماید.

۴- بتن ریزی

با توجه به ضوابط اجرایی بتن ریزی سقف انجام می گردد، لازم به ذکر است که بر خلاف سقف های مجوف دیگر (مانند کوبیاکس، یوبوت و ..)، بدلیل عدم نیاز به لایه تحتانی بتن، مشکل عدم نفوذ بتن در لایه زیرین حذف می گردد.

۵- برداشتن قالب ها

پس از طی شدن زمان لازم مطابق مبحث نهم مقررات ملی ساختمان، می توان اقدام به برداشتن پایه ها و قالب های وافل نمود، پس از باز كردن زیر سازی سقف و قالبهای تیرها به علت جنس پلاستیكی قالب و خاصیت جمع شدگی در بتن ، قالبها براحتی از سطح بتن جدا شده وشاهد بتنی نمایان در زیر سقف خواهیم بود . استفاده از پایه های اطمینان پس از قالب برداری مطابق ضوابط و شرایط اجرایی در نظرگرفته شود.


برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص سقف وافل با گروه مهندسی آرکوسازه تماس بگیرید


 

نظر

 • فاطمه درویشی

  خیلی ممنون. متون کامل بود درباره مراحل و اجرای سقف وافل. یک بحث جالب دیگه ای هم وجود داره درباره زیبایی شناسی سقف وافل که در واقع سقف وافل چشم ها را جلب می کنه و نگاه ها را به سمت بالا می کشاند تا اتاق را به اندازه ای بزرگتر نشان دهد. برای همین می توانند خانه ها را بزرگتر جلوه بدهند و از این طریق ارزش ساخت ملک را افزایش می دهند. علاوه بر این، آنها دارای زیبایی شناسی عالی هستند، تا جائیکه می توانند ارزش خانه را در بازار املاک و مستغلات افزایش دهند.

 • بهنام جعفری

  سلام امکان اجرا در تصفیه خانه وجود دارد البته امکان پایه وتیر گذاری نیست ۷#۱۴متر میباشد طول وعرض

 • کوتن

  تو این زمینه بهترین هستین
  لذت بردم
  سایتتون هم خیلی زیباست

 • علیپور

  ممنون از شما . واقعا همونی بود که می خواستم،کامل و بدون نقص

  • Ashkan

   خواهش می کنم موفق باشید

 • نوشتن یک دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *